Menu

Jakie właściwości muszą mieć buty robocze?

22 maja, 2020 - Handel
Jakie właściwości muszą mieć buty robocze?

Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy określają iż pracownik na danym stanowisku powinien nosić odpowiednią odzież ochronną.

Najczęściej będą to rękawice robocze, dzięki którym chronione są ręce pracownika, pracownicy noszą także kurtki i spodnie ochronne. Z pewnością ubrania muszą dobrze zabezpieczać pracownika jak również muszą być funkcjonalne. Przykładowo kurtki posiadają wiele kieszeni, które przydadzą się w czasie pracy. Można w nich trzymać narzędzia, dzięki temu zawsze będziemy mieli je pod ręką, i nie trzeba po nie sięgać. Będzie to szczególnie przydatne w czasie pracy na wysokości. Ubrania robocze często wzmocnione są dodatkowymi szwami, podobnie buty robocze muszą być bardzo wytrzymałe.

Często buty robocze posiadają stalowy czubek, materiał może być mieszanką zamszu i nylony dzięki czemu noga w tego rodzaju bucie może oddychać. Wodoodporna membrana z pewnością będzie bardzo przydatna w tego rodzaju obuwiu, podeszwa nie tylko musi chronić nasza stopę ale także gwarantować maksimum wygody.

Dlatego powinny być wykonane z gumy która dobrze amortyzuje. Materiał na podeszwy musi być także wytrzymały na działanie różnych środków żrących. Przykładowo w pracownice w zakładach chemicznych noszą buty robocze kwasoodporne, tego rodzaju uty odporne są także na działanie oleju, i różnych środków chemicznych. Dobre buty tego rodzaju nie mogą być śliskie, noga pracownika w takich nutach musi bardzo dobrze trzymać się podłoża. Ważnym elementem butów ochronnych są noski, obecnie odchodzi się od stali na rzecz aluminium, które jest lżejsze, przez co buty będą wygodniejsze. Podeszwy powinny być odporne poślizgnięcia i ścieranie, a miękka skórzana cholewka dopasowuje się do stóp i kostek. Najczęściej nosimy buty ochronne za kostki, dzięki czemu buty te zapobiegają zwichnięciu kostki. To ważne aby noga byłą usztywniona, buty muszą posiadać także solidne sznurówki odporne na przecieranie. Można także kupić modele na specjalne napy, dzięki którym nie mogą się przypadkowo rozwiązać.