Menu

Filtry przepływowe- czym są i dlaczego warto się na nie zdecydować?

27 czerwca, 2022 - Handel
Filtry przepływowe- czym są i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Filtry przepływowe pozwalają znacząco podnieść jakość wody pozyskiwanej z wodociągów. Dzięki temu staje się ona zdatna do spożycia i polepszają się jej walory smakowe oraz zapachowe. 

Tego rodzaju filtry można stosować zarówno w gospodarstwach domowych, jak i restauracjach czy hotelach. Korzystanie z nich niesie ze sobą wiele korzyści, którym warto się nieco bliżej przyjrzeć.

W jaki sposób działają filtry przepływowe do wody?

Na rynku znaleźć można kilka rodzajów filtrów przepływowych do wody. Ich zadaniem jest wyłapywanie cząsteczek zanieczyszczeń odpowiedzialnych za złą jej jakość. Filtry węglowe znacząco poprawiają smak oraz zapach wody oraz znacząco ją zmiękczają. Filtry żywiczne redukują ilość wapnia oraz magnezu, co z kolei wpływa korzystnie na sprzęty AGD. Twarda woda może bowiem uszkadzać sprzęty i sprawiać, że zdecydowanie szybciej się one psują. Dla gospodarstw domowych z własnym ujęciem wody doskonałym rozwiązaniem są filtry azotanowe, które wyłapują azotany przedostające się do wody z pól oraz szamb z nieszczelnymi zbiornikami. Są w stanie również wyeliminować metale ciężkie oraz substancje organiczne. Filtry polipropylenowe stosuje się głównie do usuwania z wody zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak drobne zawiesiny, piasek, rdza czy żwir.

Dlaczego warto stosować filtry przepływowe?

Główną zaletą stosowania filtrów przepływowych jest to, że oczyszczają one wodę z kranu, dzięki czemu staje się ona zdatna do picia. Jest to świetny sposób na to, aby zaoszczędzić na wodzie butelkowanej kupowanej w sklepach. Picie jej prosto z kranu jest więc nie tylko wygodnym, ale i ekonomicznym rozwiązaniem. Filtry usuwają z niej wszelkie zanieczyszczenia, metale stałe oraz szkodliwe mikroorganizmu. Dzięki temu jej spożywanie jest w pełni bezpieczne. Stosowane oczyszczonej wody z kranu do celów spożywczych podnosi także walory smakowe przygotowywanych potraw.

Ciągły dostęp do pitnej wody z kranu może być także doskonałym sposobem na to, aby zwiększyć codzienne jej spożycie. Można bowiem sięgać po nią w dowolnej chwili bez konieczności odwiedzania sklepu i dźwigania ciężkich zgrzewek. Aby napić się wody wystarczy tylko odkręcić kran. 

Inną zaletą korzystania z filtrów przepływowych jest to, że zmiękczają one wodę, co z kolei wpływa pozytywnie na urządzenia AGD, takie jak pralka, zmywarka czy czajnik elektryczny. Osadzający się na ich elementach wewnętrznych kamień może powodować poważne uszkodzenia, co w efekcie może skutkować poważnymi awariami sprzętów. 

Jak często należy wymieniać filtr przepływowy?

Do tego, aby proces filtracji przebiegał w pełni prawidłowo niezbędna jest regularna jego wymiana na nowy egzemplarz. Dokładny okres, przez który spełniają one swoją rolę jest zawsze określony przez producenta. Najczęściej jednak maksymalny czas ich działania wynosi 3 miesiące. Po tym czasie należy wyrzucić zużyty filtr i założyć nowy. Dzięki temu urządzenie filtrujące będzie działało zgodnie ze swoim przeznaczeniem i zapewni dostęp do czystej wody z kranu. Dokładnie tak jak produkty dostępne na stronie: https://dafi.pl/filtry-przeplywowe.