Menu

Innowacyjne sposoby leczenia krzywego uzębienia

18 lutego, 2023 - Blog
Innowacyjne sposoby leczenia krzywego uzębienia

Krzywe zęby i zgryz stanowią całkiem powszechny problem wśród wielu osób.

Utrzymująca się krzywizna ma negatywny wpływ na atrakcyjność uśmiechu oraz często powoduje rozwój wielu dolegliwości albo poważnych chorób. Nie powinno więc nikogo dziwić, że lekarze ortodonci są bardzo ważni w dzisiejszych czasach. Tacy specjaliści stosują wiele nowoczesnych i sprawdzonych sposobów zwalczania problemów z krzywymi zębami i zgryzem. W większości przypadków prostowanie jest możliwe poprzez stosowanie specjalnych aparatów korekcyjnych.

Innowacyjne sposoby leczenia krzywego uzębienia

Co warto wiedzieć o różnych rodzajach aparatów ortodontycznych?

Do grona podstawowych metod korygowania krzywego uzębienia zaliczane są aparaty w wersji stałej. Zgodnie z nazwą, mocuje się je do zębów na stałe na cały okres leczenia. Konstrukcja takich aparatów bazuje na różnego typu łukach, zamkach i gumkach oraz innych elementach, które wymuszają prawidłowy wzrost oraz ułożenie zębów. Takie aparaty są oferowane w różnych wersjach, w tym również w opcji niewidocznej. Ciekawym wyborem są aparaty lingwalne, których elementy znajdują się po stronie wewnętrznej uzębienia. To sprawia, że nie są one widoczne na zewnątrz, więc nie zaburzają estetyki uzębienia podczas leczenia.

Do grona ważnych rozwiązań ortodontycznych stosowanych w leczeniu zębów, należy zaliczyć również aparaty ruchome. Ich nazwa wskazuje, że możliwe jest ich umieszczanie oraz zdejmowanie w każdym momencie bez interwencji lekarza. Oznacza to, że pozwalają one na korektę zębów podczas snu, w domu, itp. Jednocześnie można je zdejmować na czas wychodzenia do szkoły, pracy lub w inne miejsca. Rozwiązania te są szczególnie popularne wśród młodszych osób i pozwalają na korygowanie różnych standardowych, mniej skomplikowanych wad.

Wśród rozwiązań ruchomych znajdują się między innymi specjalne wkładki z przeźroczystych materiałów znane pod nazwą Clear Aligner. Jeśli chodzi o nakładki clear aligner opinie wielu lekarzy, specjalistów i pacjentów są bardzo pozytywne. Leczenie polega na stosowaniu zestawu nakładek, które zmienia się co kilka dni (najczęściej co tydzień). Dzięki wykonaniu takich elementów z materiałów przeźroczystych, są one praktycznie niewidoczne w czasie leczenia.