Menu

Jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone?

14 sierpnia, 2021 - Biznes
Jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone?

Wiadomo, że od pewnego czasu na terenie Polski nie ma obowiązku posiadania dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia zawartej polisy OC.

Jest to bardzo wygodne w przypadku bezszkodowej jazdy. Jednak podczas kolizji lub wypadku może pojawić się problem. Na szczęście nawet w przypadku braku potwierdzenia zawartej polisy OC, można łatwo sprawdzić czy dane auto jest ubezpieczone oraz w jakim towarzystwie. Wystarczy do tego Internet, a sam proces zajmuje niewiele czasu. Konieczna jest znajomość numeru rejestracyjnego auta lub jego numeru VIN, który można znaleźć pod klapą silnika auta lub na ramie motocykla.

Jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone?

Sprawdzanie ubezpieczenia po OC lub numerze VIN – podstawowe informacje

Każdy fakt ubezpieczenia samochodu jest rejestrowany przez ogólnopolską organizacje znaną jako Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Pilnuje ona tego, aby auta były ubezpieczone, a w przypadku braku OC wypłaca odszkodowanie ze specjalnego funduszu. Dobrą wiadomością jest fakt, że baza UFG jest łatwo dostępna dla każdego kto posiada urządzenie z dostępem do Internetu. Na stronie UFG znajduje się opcja wyszukiwania konkretnego pojazdu.

W odpowiedniej rubryce należy wpisać numer rejestracyjny albo VIN poszukiwanego pojazdu. Dodatkowo można opcjonalnie podać datę i sprawdzić czy danego dnia auto posiadało ważne ubezpieczenie. Po podaniu niezbędnych danych, użytkownik strony internetowej uzyska wiele informacji na temat ubezpieczenia auta, ważności polisy, a także można dowiedzieć się jaki jest numer polisy oraz przez jakie towarzystwo ubezpieczeniowe została ona wystawiona. W ten sposób można łatwo starać się o uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy.

Jak widać sprawdzenie polisy oc po numerze rejestracyjnym lub numerze VIN nie jest skomplikowanym zadaniem. Wystarczy tylko podanie kilku podstawowych informacji na temat pojazdu na specjalnej stronie Internetowej. Z zadaniem tym poradzi sobie każdy, nawet początkujący użytkownik.