Menu

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – co musisz wiedzieć?

31 stycznia, 2022 - Biznes
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Rodziny mające krewnych wymagających opieki coraz częściej decydują się na zatrudnienie opiekunek, które zapewniają kompleksową i profesjonalną pomoc.

Szczególnie atrakcyjna praca dla opiekunki osób starszych jest możliwa na terenie naszych zachodnich sąsiadów.
 

Pracownik delegowany

 
Opieka całodobowa to usługa, w ramach której do mieszkania seniora wprowadza się opiekunka osób starszych. Na miejscu wykonuje różne prace, aby ułatwić codzienne życie osobie wymagającej opieki, a tym samym umożliwić jej pozostanie w domu. Opiekuna jest zwykle zatrudniana przez agencję z siedzibą w Niemczech. Formuła zależy od rodzaju zatrudnienia. Praca opiekunki w Niemczech najczęściej przewiduje trzy formy zatrudnienia. Najczęstszym z nich jest delegowanie pracownika. Tutaj pielęgniarka zatrudniona jest w Polsce i zostaje niejako wysłana do Niemiec, aby tam wykonywać swoją pracę. Jest to prawnie możliwe w ramach unijnej ustawy o pracownikach delegowanych. Wymagane jest jedynie złożenie oświadczenia, że dana osoba jest zatrudniona w firmie w Polsce i tam płaci się składki na ubezpieczenie społeczne. Ten model jest atrakcyjny dla obu stron, dlatego, że rodziny osoby starszej nie muszą wykonywać żadnej pracy organizacyjnej. Ponadto istnieje również możliwość wynajęcia opiekunki prowadzącej działalność na własny rachunek lub zatrudnienia jej bezpośrednio w gospodarstwie domowym. Istnieją też dwa inne modele, w których możliwa jest opieka. Niemcy jako państwo UE pozwala na bezpośrednie podjęcie pracy na zasadzie umowy. Opiekunka może też świadczyć usługi w takim samym stosunku, jak robi to każda firma usługowa – wystawiając rachunek za usługi. W ATERIMA MED pomożemy ci znaleźć formułę, która będzie najodpowiedniejsza dla ciebie.
 
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech – co musisz wiedzieć?

O czym musisz pamiętać?

 
Praca dla opiekunek w Niemczech jest dostępna dla pań z dowolnym kierunkiem wykształcenia, ale ukończenie kursów pielęgniarskich czy wykształcenie w tym zawodzie, jest dodatkowym atutem. Takie wykształcenie oznacza też dużo wyższe zarobki. Ponadto ważna jest również znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym. Zarobki wynoszą zwykle od 1700 do 2800 euro miesięcznie.
 
Sama praca opiekunki polega na wykonywaniu obowiązków z zakresu pomocy osobie starszej w codziennych czynnościach i zajmowaniu się domem. Opieka osób starszych jest podzielona trzy podobszary: opieka podstawowa, mobilność i gospodarstwo domowe.
 
Opiekunka dba przede wszystkim o podstawową higienę osobistą oraz opiekę nad osobami starszymi. Obejmuje to ubieranie i rozbieranie, mycie ciała, pielęgnację oraz, jeśli to konieczne, czesanie i golenie. W razie potrzeby pomagają w korzystaniu z toalety. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest praca jako pomoc domowa. W zależności od charakteru umowy opieka osób starszych to też zakupy czy gotowanie. Opieka w Niemczech to także zapewnienie mobilności dla starszej osoby. Obejmuje pomoc we wstawaniu, chodzeniu i przemieszczaniu. Ponadto opiekunki umożliwiają seniorom odbycie spaceru czy pomagają im załatwić codzienne sprawy w urzędach.
 

Opieka nad zwierzętami

 
Opiekunka zajmuje się niekiedy również zwierzętami. Kupuje karmę, wyprowadza psa na spacer i dba o to, by zwierzę mogło przebywać w mieszkaniu osoby starszej wymagającej opieki. Może to być bardzo ważne, ponieważ czworonożny towarzysz jest postrzegany jako członek rodziny, a utrata pupila może być bardzo stresująca emocjonalnie dla wielu starszych osób. Na przykład koty i psy mają również działanie terapeutyczne w opiece nad osobami starszymi. Jednak każdorazowo zakres obowiązków zostaje określony w umowie, którą podpiszesz bezpośrednio lub poprzez agencje pracy.
Oferty pracy w Opiece – ATERIMA MED – https://www.aterima-med.pl/oferty-pracy