Menu

Styl Wall Street powraca: klasyczne koszule Gordona Gekko znowu na topie

20 czerwca, 2024 - Moda
Styl Wall Street powraca: klasyczne koszule Gordona Gekko znowu na topie

Styl Wall Street powraca: klasyczne koszule Gordona Gekko znowu na topie

Błękitna koszula, biały kołnierz, czarne szelki i ten szarmancki uśmiech. Lata temu taki styl Gordona Gekko z filmu Wall Street podbił gusta milionów mężczyzn na całym świecie. Dzisiaj mamy powrót tego jakże niepowtarzalnego i rozpoznawalnego kroju – sznyt elegancji i charakteru z szacunkiem do tradycji znów króluje. 

Styl, styl i jeszcze raz styl!

Michael Douglas wiedział, jak się to robi. Podwinięte rękawy, krawat, złoty zegarek i włosy zaczesane do tyłu – wszystko to składa się na wyjątkowy i charakterystyczny styl filmowego bohatera, który przez lata powracał falami. 

Na niebywały sukces tego kroju, który nosili wszyscy maklerzy w latach 80., wpływ miało połączenie niebieskiej koszuli i kołnierza – tzw. stylu Winchester. Jeżeli chcecie zobaczyć różne wersje tego legendarnego już kroju i nabyć taką koszulę dla siebie, to wejdźcie na stronę https://e-merceria.pl/k/koszule-meskie/koszule-maklerki-winchester/, gdzie znajdziecie szeroki wybór koszul w stylu filmowego Gordona Gekko. 

Prawie dwa wieki później, a nadal robi wrażenie

Oczywiście, na przestrzeni lat nie tylko filmy wyznaczały trendy i nowe stylizacje w społeczeństwie. Dawniej robili to ludzie sukcesu, wielcy biznesmeni i kreatorzy mody. Moda męska ma bardzo długą tradycję – jeśli ją prześledzimy, zobaczymy, że niektóre wzory utrzymują się do dziś. Styl koszul, które obecnie wracają w nowej odsłonie, nazywany jest Winchester. Sięga on czasów wiktoriańskich, kiedy to modne było doczepianie kołnierzy i rękawów do męskich koszul. Nazwa pochodzi od amerykańskiego przemysłowca – Oliviera Winchestera – który produkował tego typu koszule. Dlatego właśnie, patrząc na stylizację Michaela Douglasa, dostrzeżemy ten oldschoolowy sznyt, charakterystyczny dla koszul XIX-wiecznych polityków.

Nieśmiertelny krój

Styl Winchester ma długą już tradycję – wynosi ona ponad 150 lat. Krój powracał wielokrotnie na przestrzeni lat, a jednak nadal jest czymś wyjątkowym i unikalnym. Dla mężczyzny koszula jest często kluczem do sukcesu – zarówno zawodowego, jak i życiowego. Na pewno nie musicie się bać, że kupicie koszulę, która wypadnie z mody – niektóre rzeczy po prostu nie przemijają, co prześledzimy w dalszej części.

Powrót w wielkim stylu

Prawdziwy renesans koszule te zaliczyły w latach 80. przy okazji rozwoju Wall Street – nowojorskiej dzielnicy biznesowej, na której znajduje się najbardziej znana na całym świecie Giełda Papierów Wartościowych. To właśnie tam dorabiano się milionów, jak i równie szybko je tracono. Z pewnością każdy z was kojarzy wielkie telebimy, zgiełk oraz masę emocji, jaka towarzyszy temu legendarnemu miejscu. Nie jest to wizerunek czysto filmowy – tak rzeczywiście było. Ulica „Murowa” odcisnęła swoje piętno w historii – jedni widzieli w niej upadek moralny spowodowany kapitalistycznym pędem za pieniądzem, a drudzy życiową okazję na pięcie się w górę na drabince społecznego awansu. Jedno jest pewne – oryginalny klimat i styl od zawsze czyniły amerykańską kulturę mody wzorem, za którym podążała reszta świata. I tak zostało do dziś, kiedy możemy na własne oczy śledzić powracające style. 

Do tego sztafażu historii warto dodać, że styl Winchester nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn – kobiety równie dobrze mogą wyglądać w tego typie koszuli. Moda od zawsze była przestrzenią wyrażania siebie, dlatego nie warto ograniczać się tylko do tego, co już znane – warto sięgać do tradycji i ubrać coś naprawdę wyjątkowego.