Zestaw hantli bitumicznych lub inaczej zwanych kompozytowych jest to świetny wybór dla każdego użytkownika siłowni, początkującego, czy zaawansowanego. Idealny wybór w przypadku siłowni domowych, ale i profesjonalnych. Hantle bitumiczne to sprzęt wszechstronny.
Hantle bitumiczne – budowa zestawu
Hantle bitumiczne (kompozytowe) jest to sprzęt sportowy, którego zestaw zawiera w sobie obciążenie bitumiczne, gryfy krótkie do hantli oraz zaciski (śrubowe lub sprężynowe).
Obciążenia bitumiczne w zestawie hantli bitumicznych składają się z lepiszcza, wypełniacza oraz piasku, a wszystko to jest zamknięte w szczelnej obudowie z tworzywa sztucznego. Dzięki temu hantle bitumiczne są dość odporne na zniszczenia przy upadku, czy też nie niszczą podłóg przy ich przesuwaniu.
Gryfy krótkie do hantli przy zestawie hantli bitumicznych na przykład takich: https://sport-blast.pl/hantle-bitumiczne mogą być wykonane ze stali lub z tworzywa sztucznego. Te drugie są często wykorzystywane ponieważ hantle bitumiczne często nie osiągają zbyt dużych wag, a więc gryfy z tworzywa wystarczą.
Zaciski śrubowe lub sprężynowe wykorzystywane w hantlach kompozytowych wykonane są tak jak gryfy krótkie ze stali lub z tworzywa (w zależności od zastosowanych gryfów w zestawie).
Jak widać, więc hantle bitumiczne to kilka talerzy bitumicznych, które zostają umieszczone na gryfach krótkich do hantli i zabezpieczone zaciskami, aby obciążenie nie spadło z gryfu.
Hantle bitumiczne zalety i wady
Ten rodzaj hantli posiada swoje wady i zalety, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o ich nabyciu lub nie.
Zalety hantli bitumicznych:
●niska cena – hantle bitumiczne są jednymi z najtańszych zestawów na rynku, dzięki zastosowaniu tworzywa sztucznego. Są najczęstszym wyborem w przypadku początkujących użytkowników siłowni.
●pokrycie powłoką sztuczną – pozwala ono na częściową amortyzację obciążeń przy upadku, dzięki czemu nie zniszczymy powierzchni, na której ćwiczymy.
●wykorzystanie tworzywa sztucznego – ten punkt łączy się poniekąd z tym poprzednim ponieważ zamknięcie wypełniacza, lepiszcza i kruszywa w sztucznej powłoce pozwala na zabezpieczenie podłóg przed otarciami, zniszczeniem itp.
●możliwość regulacji – hantle bitumiczne zazwyczaj są zestawem regulowanym, dzięki czemu będziemy mogli zmniejszyć lub zwiększyć ilość obciążeń na gryfie.
●świetny wygląd – hantle kompozytowe posiadają bardzo dobry wygląd, który idealnie wkomponuje się w każdy rodzaj wystroju wnętrz, nie niszcząc go.
Wady hantli bitumicznych:
●rozmiar – hantle bitumiczne ze względu na zastosowanie tworzywa sztucznego, wypełniacza itd. są większe, niż inne hantle. Obciążenia bitumiczne są grubsze, dlatego nie założymy ich na gryf tak dużo jak na przykład obciążeń żeliwnych.
●mniejsza odporność na zniszczenie – upadek hantli bitumicznych będzie zamortyzowany przez zastosowanie powłoki sztucznej, natomiast może dojść do pęknięcia takiej powłoki co przyczyni się do wysypania wnętrza.
●mniejsze wagi hantli – zestawy hantli bitumicznych nie pozwalają na zastosowanie bardzo dużych ilości obciążeń, a więc wagi takich hantli z reguł są nieduże.
Hantle bitumiczne to świetny wybór dla osób początkujących, które planują założenie swojej nowej, domowej siłowni, ale będą także dobrym wyborem dla innych użytkowników bez względu na poziom zaawansowania.