Menu

Co to jest atopowe zapalenie skóry i jaką wybrać pielęgnację

4 czerwca, 2020 - Uroda, Zdrowie
Co to jest atopowe zapalenie skóry i jaką wybrać pielęgnację

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, a objawy mogą mieć poważny wpływ na jakość życia pacjenta. Dolegliwość występuje zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.

Chociaż obecnie nie ma lekarstwa na egzemę, leczenie ma na celu złagodzenie objawów i zapobieganie ostrym zaostrzeniom stanu, a także poprawę wyglądu estetycznego skóry w celu poprawy jakości życia. Zapobieganie zaostrzeniu objawów koncentruje się na unikaniu podrażnień skóry i wyzwalaczy wraz ze stosowaniem środków nawilżających i leków antyhistaminowych. Atopowe zapalenie skóry jest stanem złożonym i nie w pełni poznanym, pomimo rosnącej częstości występowania choroby. Niezliczone czynniki, w tym genetyka, wady wrodzonej i adaptacyjnej odpowiedzi immunologicznej oraz nieprawidłowości w barierach skórnych przyczyniają się do patogenezy. W wyniku tych nieprawidłowości osoby z egzemą są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane przez czynniki drażniące i alergeny środowiskowe.

Atopowe zapalenie skóry przebiega przewlekle i często nawraca, charakteryzując się ciężkim świądem i widocznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, powstawaniem pęcherzy, sączeniem się, strupami, łuszczeniem, pogrubieniem i zmianą koloru skóry.

Przede wszystkim należy skoncentrować się na nawilżeniu skóry, naprawie dysfunkcyjnej bariery nabłonkowej i kontrolowaniu stanu zapalnego, pomogą w tym kosmetyki ze strony https://novaclear.eu/cialo/skora-podrazniona/. Polega to na stosowaniu preparatów nawilżających i miejscowych kortykosteroidów oraz przyjmowaniu leków antyhistaminowych. Objawy atopowego zapalenia skóry nasilają się w wyniku kontaktu skóry z substancjami drażniącymi fizycznymi i chemicznymi. Czynniki zaostrzające obejmują ekspozycję na alergeny pokarmowe, kurz, stres emocjonalny, drażniące detergenty, perfumowane kosmetyki, sztuczne tekstylia i niektóre składniki produktów kosmetycznych. Z powodu upośledzonej funkcji bariery lipidowej skórny przy egzemie, regularne stosowanie bezzapachowych środków nawilżających jest niezbędne do utrzymania nawodnienia i zmniejszenia świądu.