Remont mieszkania najczęściej wiąże się z potrzebą wyrównania ścian, dzięki czemu będzie można jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń mieszkalną i cieszyć się idealnie równymi powierzchniami. Jak to zrobić, gdy ściany naprawdę pozostawiają wiele do życzenia? Czy da się je wyrównać samodzielnie czy lepiej sięgnąć po pomoc fachowca?
Gładź gipsowa, jako recepta na idealnie równe ściany
Firmy zajmujące się profesjonalnymi wykończeniami wnętrz oraz generalnymi remontami bez dwóch zdań podkreślają, jak dużą rolę w ich codziennej pracy pełni gładź gipsowa. Śmiało można powiedzieć, że dzięki temu produktowi i specjalnej technice jego nakładania, można doprowadzić do zachwycającego stanu nawet najbardziej nierówne ściany. Gładź gipsowa stanowi dzisiaj jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów na wyrównywanie ścian i znajduje się jakościowo o kilka stopni wyżej od jej prostszego poprzednika, czyli gipsu szpachlowego. Co ciekawe, gips szpachlowy, mimo, że tańszy nigdy nie dorówna jakością gładzi. Dlaczego? Fachowcy zajmujący się remontami od lat, np. firma https://doskonalewnetrza.pl/ czy inni wykonawcy o wieloletnim doświadczeniu od razu powiedzą, że chodzi tutaj o uziarnienie obu tych produktów. Gładź gipsowa ma uziarnienie zdecydowanie drobniejsze niż gips, co sprawia, że o wiele lepiej wyrównuje powierzchnię, wypełniając w nich dziury, luki i ubytki, ale nie nanosząc na ścianę dodatkowych grubości i warstw zabierających wnętrzom tak cenną powierzchnię. Gładź pełni rolę dekoracyjną, a uzyskana dzięki nie równość ściany jest idealnie gładka i nie wymaga dodatkowego malowania, o ile nie chce się tutaj uzyskać efektu innej kolorystyki niż surowa biel. Dodatkowo nanosząc na nią farbę uzyskuje się kolor idealnie odwzorowujący ten, który znajduje się na opakowaniu.
Samodzielnie czy z pomocą usług fachowca?
Warto wiedzieć, że położenie gładzi gipsowej nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Gładź nakłada się w szczególny sposób i to na uprzednio przygotowaną powierzchnię. Ściana musi być zaszpachlowana i wstępnie skorygowana, a dodatkowo nie każdy rodzaj ścian nadaje się pod gładź. Zatrudniony do tego zadania ekspert, np. firma https://doskonalewnetrza.pl/cennik-uslug/gladzie-gipsowe-warszawa/ od razu podpowie nam czy w przypadku naszej nieruchomości jest to w ogóle możliwe. Dla przykładu gładź gipsowa nie sprawdza się na podłożu z betonu komórkowego i w tym przypadku do wyrównywania ścian należy zastosować inną technikę. Wsparcie fachowca może być przydatne również wtedy, gdy nie mam doświadczenia ani wiedzy w tworzeniu mieszanki do gładzi gipsowej, ani w jej właściwym rozprowadzaniu po ścianie. Niejednokrotnie osoby, które same podejmowały się tej czynności nie uzyskiwały tak doskonałych efektów jak wykonawcy zajmujący się gładziami na co dzień, dlatego warto o tym pamiętać. Oczywiście Ci, którzy mają już za sobą prace budowlane, tynkarskie czy uprzedni kontakt z gładzią, poradzą sobie z zadaniem, ale laikom zdecydowanie zaleca się wykorzystanie wsparcia fachowców.