Menu

Kominki we wnętrzach – wciąż w trendach czy już passé?

24 października, 2019 - Dom i Ogród
Kominki we wnętrzach – wciąż w trendach czy już passé?

Obecnie bardzo nagłaśniany jest problem smogu w miastach, a sposoby walki z nim to bardzo gorący temat. Jednak przy tym całym dążeniu do ekologicznego trybu życia, nie warto tracić głowy. Współczesne kominki spełniają już unijne normy, dlatego też wybierając odpowiednie urządzenie wystarczy sprawdzić, czy posiada ono wszystkie niezbędne certyfikaty.

Warto także doszkolić się w obsłudze. Palenie drewnem może być szkodliwe dla środowiska, ale może także nie przynosić mu większej szkody. Wszystko to zależy od stopnia wilgotności drewna czy jego gatunku. Warto zdobyć taką wiedzę i korzystać z kominka we własnym wnętrzu, ciesząc się wszystkimi jego zaletami. A te są liczne.

Zalety kominków we wnętrzach

Warto przyjrzeć się historii kominków we wnętrzach mieszkaniowych. Oprócz oczywistej funkcji jaką pełniły, to jest ogrzewania pomieszczeń, stanowiły też pewnego rodzaju wyznacznik luksusu. Zwiedzając polskie zamki możemy podziwiać piękne sale kominkowe, które są tak oficjalnie nazywane. Kominek jako urządzenie dające ciepło mieszkańcom, był sercem każdego domu i każdy mieszkaniec lubił spędzać czas w jego pobliżu.

Podobnie jest teraz – współczesne kominki, chociaż znacznie różniące się formą od tych starodawnych, wciąż mają w sobie jakąś magiczną moc przyciągania. Patrzenie na trzaskający w palenisku ogień ma w sobie coś relaksującego i wyciszającego. Nadaje też wnętrzu przytulności i uroku. Kominki wciąż pełnią funkcję ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń. Dodatkowo urządzenia z płaszczem wodnym mogą także podgrzewać wodę użytkową.

Jak wygląda współczesny kominek?

Coraz częściej to po prostu… tafla szkła, za którą płonie ogień. Obecnie producenci oferują coraz więcej modeli do zabudowy, dzięki czemu można dowolnie zakomponować całą ścianę kominkową i umieścić palenisko na dowolnej wysokości, przygotowując dla niego ukrytą w zabudowie konstrukcję wsporczą. Bardzo często ściana z kominkiem jest tą najważniejszą w salonie, sypialni, bawialni czy jadalni. Często też wykończona jest innym materiałem niż pozostałe ściany. We wnętrzach industrialnych może być obudowana arkuszami blachy stalowej lub postarzanym drewnem. W tak modnych obecnie wnętrzach skandynawskich, sprawdzi się drewno lub kamień, natomiast we wnętrzach rustykalnych – cegła rozbiórkowa. Na przeciwko paleniska umieszcza się zwykle sofę, fotele lub miękkie pufy, dzięki czemu można wygodnie wypoczywać, patrząc na płomienie.

Oprócz kominków do zabudowy, w ofercie można znaleźć także kominki narożne lub dwustronne, które umożliwiają cieszenie się widokiem ognia z obu stron. Bardzo często takie modele umieszcza się w ściance wydzielającej dwa pomieszczenia. W takiej ściance, która i tak nabiera grubości przez konieczność montażu kominka, można także zakomponować skład na drewno w formie poziomej lub pionowej. Należy tylko uważać aby zachować bezpieczna odległość między elementami drewnianymi, czy składem drewna, a szybą paleniska. To samo dotyczy wykończenia podłogi przy kominku, która jest najbardziej narażona na kontakt z ogniem, iskrami czy rozgrzanym drewnem lub węglem i powinna być wykonana z blachy lub kamienia. Przy zachowaniu takich środków ostrożności, korzystanie z kominka jest w pełni bezpieczne.

A może „koza”?

W opozycji do powyższych rozwiązań są kominki wolnostojące, nawiązujące do dawnych kóz. Te współczesne mogą przybierać najróżniejsze formy, ale mogą także być stylizowane na stare piece żeliwne. Takie modele będą pasować do wnętrz kamienicznych. Natomiast te bardziej współczesne doskonale sprawdzą się właściwie w każdym wnętrzu. Przy tego rodzaju urządzeniach bardzo ważne jest, aby zastosować wokół nich materiały niepalne. Zarówno fragment posadzki, jak i ściana za piecem powinny być wykonane z materiałów odpornych na wysoką temperaturę.

Czy warto mieć kominek w domu?

Warto! Może to być dodatkowe lub główne źródło ciepła, które wprowadza do wnętrza bardzo dużo przytulności i uroku. Dzięki mnogości modeli oferowanych przez producentów, każdy może znaleźć urządzenie dla siebie. Warto jednak pamiętać aby wybrać model spełniający współczesne normy i właściwie go obsługiwać. W takim przypadku wpływ na środowisko będzie znikomy. A dla tych, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą mieć takiego urządzenia, polecane są biokominki.

Sprawdź kominek wolnostojący w asortymencie sklepu Szalony Max – dowiedz się więcej!