Menu

Kreatywność w codziennym życiu

21 października, 2019 - Blog
Kreatywność w codziennym życiu

Kreatywność to jedna z najważniejszych ludzkich cech. Podnosi jakość życia, pozytywnie wpływa na optymizm i chęć do działania. Nie należy sprowadzać jej do niezbyt konkretnego wymogu, zamieszczanego w ogłoszeniach o pracę.

Kreatywności oczekują przede wszystkim pracodawcy z szeroko pojętej branży artystycznej, specjaliści od marketingu i zarządzania kryzysowego. W praktyce cecha ta przydaje się jednak każdemu. Dobra informacja jest natomiast taka, że ludzie bez wyjątku posiadają w sobie pewne pokłady kreatywności. Grunt to nie zapominać o swoim potencjale, a najlepiej świadomie pracować nad rozwijaniem tej umiejętności miękkiej.

Kreatywność nie tylko do pracy

Podczas wykonywania obowiązków służbowych kreatywność pozwala zabłysnąć. Wskazać rozwiązanie problemu czy wytyczyć drogę dalszego, nietypowego rozwoju. Wielu szefów doceni takie zaangażowanie, a przede wszystkim pozytywny wpływ pracownika na przyszłość firmy. Twórcze myślenie, mniej lub bardziej w poprzek popularnym trendom, przydaje się również w życiu prywatnym. Zamiast załamywać ręce nad problemem, człowiek kreatywny zaczyna szukać alternatyw i własnych pomysłów na rozwiązanie kłopotu. Nie ulega sile stresu, zachowuje natomiast poczucie kontroli nad swoim losem. Kreatywność sprawia, że do codzienności podchodzi się bardziej zadaniowo.

A to z kolei podnosi poczucie własnej wartości i skłania do optymizmu. Łatwiej pomóc dziecku z projektem artystycznym, bardziej naturalnie przychodzi też wspieranie rozwoju kreatywności u najmłodszych członków rodziny. To od nich najlepiej uczyć się kreatywności. Zadawane im w szkole projekty z zakresu DIY to świetny punkt wyjścia do wspólnego spędzania czasu i poszukiwania rozwiązania problemów. Dzięki kreatywności łatwiej akceptuje się zmiany oraz adaptuje do nowej sytuacji.

Trening kreatywności

Czy nauka kreatywności jest w ogóle możliwa? Tak, chociaż jak wspomniano, człowiek rodzi się już z pewnym zapasem tej umiejętności. Niestety po intensywnym rozwijaniu pomysłowości w okresie wczesnego dzieciństwa, w późniejszych latach jednostki uczone są raczej powielania gotowych rozwiązań. W dorosłym życiu wiele osób trwa w oderwaniu od swojej kreatywności. Na co dzień funkcjonują niczym maszyny. Chcąc przywołać i udoskonalać swoją kreatywność, należy możliwie często przełamywać rutynę. Chodzi o dostarczenie mózgowi nowych bodźców, a także skonfrontowanie się z nietypowymi wyzwaniami. Nawet wybór odmiennej drogi do pracy można potraktować jako ćwiczenie kreatywności. Do tego nieco więcej spontanicznych działań.

Zamiast cotygodniowych zakupów w supermarkecie, można zabrać partnera na spacer i posiłek w restauracji. Świetnym sposobem radzenia sobie z brakiem kreatywności jest angażowanie się w projekty DIY. Własnoręcznie robione meble, dodatki, a nawet ubrania to praktyczne przykłady twórczego myślenia. Można się nimi otaczać na co dzień. To przypomnienie, jak fajna jest kreatywność oraz jak bardzo może zmieniać codziennie życie. Bez nudy, za to z pomysłem na wszystko.

Więcej informacji

Jeżeli potrzebujesz przedmiotów do DIY, sprawdź sklep Dekolo. Znajdziesz tam m.in. kule styropianowe i wiele innych!