Menu

Ochrona zbóż ozimych pozwala na zwiększenie plonów

11 marca, 2022 - Blog
Ochrona zbóż ozimych pozwala na zwiększenie plonów

Rolnicy zdają sobie sprawę, jak ważna jest ochrona roślin przed chorobami, wyeliminowanie chwastów czy też różnego rodzaju insektów, które mogą zagrażać roślinom uprawnym.

W przypadku zbóż ozimych problemem mogą być różne chwasty. Jak wiadomo zboża będą kiełkowały wiosną, podobnie jak inne rośliny występujące na danym terenie. Oczywiście możemy wykorzystać herbicydy selektywne, które możemy aplikować wczesną wiosną. Będą wówczas działały na pewne typy nasion, mogą opóźnić kiełkowanie chwastów. W tym momencie zboże będzie miało odpowiednią ilość czasu na wzrost bez konkurencji.

Ochrona zbóż ozimych pozwala na zwiększenie plonów

Zagrożenia w uprawie zboża ozimego

Jeżeli w uprawach pojawia się duża ilość chwastów, wówczas konkurują z roślinami uprawnymi o wodę, dostęp do światła słonecznego oraz składników odżywczych znajdujących się w glebie. Dlatego wyeliminowanie chwastów jest tak istotne. Rośliny uprawne mogą być atakowane przez różnego rodzaju choroby, będą to przykładowo grzyby, których objawy możemy zauważyć na liściach oraz na łodygach. Mogą być to białe, brązowe czy też czarne zmiany, które będą się rozrastały. Grzyb będzie powodował obumieranie liści oraz łodygi, tym przypadku uzyskamy dużo mniejsze plony niż w przypadku roślin zdrowych, dlatego jeżeli zauważymy tego typu zmiany, należy wykorzystać odpowiednie fungicydy, czyli środki ochrony roślin przed grzybami.

Jeżeli stosujemy opryski należy wybrać odpowiednią porę, opryski stosowane przed opadami deszczu czy też w przypadku słonecznej pogody nie zawsze odniosą skutek. Deszcz może zmyć oprysk do gleby, jeżeli ma być to oprysk stosowany na liście, wówczas musi upłynąć nieco czasu, aby roślina wchłonęła herbicyd. Dlatego powinna być to pogoda umiarkowana, bezwietrzna aby opryski nie zostały zwiewane na inne tereny. Oczywiście należy zapoznać się dokładnie z instrukcją, stworzyć mieszankę która będzie odpowiednia dla danego rodzaju oprysków. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać odpowiednią mieszankę, która może bardzo skutecznie działać na choroby grzybicze czy też zwalczać chwasty.

Skuteczne środki chroniące zboża ozime dostępne są na stronie https://innvigo.com/zboza-ozime/, możemy zakupić specjalne herbicydy selektywne oraz fungicydy przeznaczone do walki z grzybami. Oczywiście możemy wybrać także środki insektobójcze, które mogą być skuteczne w przypadku jeżeli w naszych uprawach pojawiły się owady, które żywią się przykładowo liśćmi czy też łodygami.