Menu

Prawidłowy przepływ limfy w organizmie

23 sierpnia, 2022 - Blog
Prawidłowy przepływ limfy w organizmie

Ciało ludzkie poprzecinane jest dużą liczbą naczyń limfatycznych, drobno rozgałęzioną siecią kanałów, w których przepływa limfa.

Jest to płyn ustrojowy, zwany również wodą tkankową. Wraz z węzłami chłonnymi, szpikiem kostnym, śledzioną i migdałkami naczynia limfatyczne tworzą tak zwany układ limfatyczny. Oprócz krwiobiegu jest on drugim ważnym narządem krążenia w naszym organizmie.

Prawidłowy przepływ limfy w organizmie

Jak wykonuje się manualny drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to specjalny masaż, który stymuluje przepływ limfy i sprawia, że transport limfy znów działa lepiej. Celem zabiegu jest zmiękczenie tkanki limfatycznej i umożliwienie jej swobodnego przepływu. Za pomocą manualnego drenażu limfatycznego terapeuci starają się również zmniejszyć obrzęki limfatyczne. Limfa gromadzi się w dotkniętym obszarze ciała powodując obrzęk. Drenaż limfatyczny służy do poprawy różnych stanów. Przykładem jest operacja nowotworowa, w której lekarze usunęli węzły chłonne. Drenaż limfatyczny można wykonać przykładowo na szyi, brzuchu, rękach i nogach, które często puchną, gdy nagromadzi się płyn tkankowy. Po zabiegu należy starannie pielęgnować skórę, najlepiej kremem o neutralnym pH.

Jeśli układ limfatyczny nie działa prawidłowo, limfa może słabo lub wcale nie płynąć i gromadzi się, wówczas rozwija się obrzęk. To właśnie lekarze nazywają nagromadzeniem płynu w tkance. Przekrwienie limfy nazywa się również obrzękiem limfatycznym, który powoduje puchnięcie dotkniętej chorobą części ciała. W przypadku osób dotkniętych chorobą terapeuci mogą zastosować drenaż limfatyczny i przywrócić przepływ płynu tkankowego za pomocą masażu. Zmniejsza on obrzęki, działa przeciwbólowo i relaksująco. Przyczyn niedostatecznie funkcjonującego układu limfatycznego jest wiele. Przyczyną mogą być przykładowo choroby wrodzone, w których naczynia limfatyczne lub węzły chłonne są od urodzenia zniekształcone. W tych przypadkach mówimy o pierwotnym obrzęku limfatycznym.

Przyczyn problemów z obrzękiem limfatycznym może być wiele, mogą być to objawy pooperacyjne, przyjmowanie leków hormonalnych, choroby żył. W tym przypadku często bardzo skuteczny bywa manualny drenaz limfatyczny warszawa jest miastem, gdzie znajdziemy klinikę, która wykonuje zabiegi drenażu limfatycznego, wykonywany jest on przez specjalistów. Masaż trwa od 30 do 60 minut, fizjoterapeuta stosuje specjalistyczne techniki, które zwiększają przepływ chłonki, redukują ilość obrzęków limfatycznych.