Menu

Rodzaje kluczy do odkręcania śrub

21 lipca, 2020 - Blog
Rodzaje kluczy do odkręcania śrub

Jeżeli chcemy dokręcić śrubę będzie my do tego potrzebowali klucza o odpowiedniej wielkości.

Zasadniczo dostępne są dwa rodzaje kluczy klucz płaski, i klucz oczkowy. Klucz płaski jest najpowszechniejszym typem klucza który może mieć jedną lub podwójną końcówkę. Szczęka jest nachylona pod kątem o około 15 od rączki, ma to na celu obrócenie klucza w celu lepszego zaczepienia za nakrętkę podczas pracy w ograniczonej przestrzeni. Czasem kiedy wykonujemy pracę w trudnodostępnych miejscach może się okazać że obrót klucza będzie bardzo ograniczony, dlatego też nachylenie jest w tym momencie bardzo dobrym rozwiązaniem. Zwiększa to możliwość zaczepienia klucza o nakrętkę lub też śrubę. Innym rodzajem jest klucz oczkowy, gdzie główka klucza jest zamknięta, w tym przypadku klucza nie możemy wsunąć z boku, musimy nałożyć go z góry. Aby ułatwić zadanie, oczko posiada 12 ścianek, a nie 6 jak wynikałoby to z budowy śruby, dzieki temu możemy łatwiej nałożyć go na nakrętkę. Klucze oczkowe rzadziej ześlizgują się z elementu złącznego niż klucze płaskie, ponieważ stykają się z elementem złącznym ze wszystkich stron. Oznacza to, że można je łatwiej obracać w szerszych łukach, co przyspiesza zadanie.

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, klucz bardzo dobrze obejmuje śrubę, dzięki czemu siła bardzo dobrze obejmuje wiele punktów.

Dzięki temu będziemy mogli zastosować większą siłę, klucze oczkowe są dzięki temu lepsze niż typ otwarty, ale wymagają dobrego dostępu, aby dopasować go do nakrętki, a prawidłowe umieszczenie może zająć trochę czasu. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup klucza, który posiada różne końcówki po obu stronach. Wówczas jeżeli dostęp jest ograniczony dla jednego typu, możemy skorzystać z drugiej strony klucza. Dobrym pomysłem jest także klucz z grzechotkę, dzięki któremu będziemy mogli odkręcać śrubę bez konieczności wyjmowania jej za każdym obrotem. Można także zakupić klucze łamane, które umożliwiają dopasowanie klucza pod kątem. Zatem będzie mógł dostać wszędzie tam gdzie nie będzie można zastosować klucza płaskiego. Jeżeli poszukujemy kluczy wysokiej jakości warto odwiedzić stronę internetową: https://narzedzia-merkury.pl/category/klucze-klucze-plasko-oczkowe-z-grzechotka.