Menu

Test multiselekt – na czym polega?

25 lipca, 2022 - Blog
Test multiselekt – na czym polega?

Dla większości osób kandydujących do służby w Policji najtrudniejszy etap rekrutacji stanowią testy multiselekt.

Odpada na nim wiele osób, dlatego warto zadbać o rzetelne przygotowanie do tego egzaminu. Podpowiadamy, na czym polega test multiselekt i dlaczego jest tak ważny.

 

Test multiselekt - na czym polega?

Jak wygląda test multiselekt?

Tytułowy test ma za zadanie zbadanie wielu aspektów pozwalających na indywidualną ocenę przydatności kandydata. Sprawdza cechy charakteru, spostrzegawczość, inteligencje, równowagę emocjonalną i umiejętność pracy w zespole. Z reguły stanowi trzeci etap rekrutacji do Policji, odbywa się po testach sprawnościowych i egzaminach z wiedzy ogólnej. Test multiselekt jest przeprowadzany w sali komputerowej i w pewnym sensie przypomina egzamin teoretyczny na prawo jazdy. Każdy z kandydatów siada przy osobnym stanowisku komputerowym i rozwiązuje go samodzielnie. Test ma określić predyspozycje psychologiczne osoby zdającej, jego długość trwania to około 1,5 godziny. Warto dodać, że na końcową ocenę wpływa też wywiad z policyjnym psychologiem.

Przygotowanie do testu multiselekt

Egzamin multiselekt będzie badał osobowość, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie kandydatów. Oczywiście ciężko jest zmienić swój charakter i powinien on odpowiadać profilowi policjanta, jednak istnieje kilka sposobów, które mogą ułatwić zdanie omawianego testu. Po pierwsze należy zredukować stres do minimum, jak wiadomo jest to czynnik, który może mieć wpływ na negatywny wynik końcowy. Każdy kandydat może tego dokonać w preferowany przez siebie sposób, na przykład poprzez picie zielonej herbaty, aktywność fizyczną przed egzaminem lub poprzez wsłuchanie się w rytmy odstresowującej muzyki. Kolejna kwestia to rozwiązywanie testów próbnych dostępnych w sieci. Takie rozwiązanie zmniejsza niepewność co do treści pytań na właściwym egzaminie. Część z nich będzie miała bardzo podobny charakter, ale nie warto liczyć na pojawienie się dokładnie tych samych zadań. Dlatego należy przeanalizować istotę pytań próbnych, które mogą być dwuznaczne i mylące. Zobacz: https://www.rekrutacja-do-policji.pl/ – na stronie znajdziesz wiele przydatnych informacji.

Testy multiselekt – dlaczego są tak istotne?

Test multiselekt odgrywa bardzo istotną rolę w procesie rekrutacji do Policja. Jest to etap oceniający psychikę kandydatów, która musi być odporna na stres i gotowa na nieoczekiwane sytuacje. Policjant jest narażony na styczność z agresją fizyczną, obelgami, śmiertelnymi wypadkami lub innymi tragediami. Omawiany rodzaj testu pomaga w ocenie przygotowania człowieka na kontakt z tego typu sytuacjami.