Menu

TOP 7 najczęstszych błędów przy montażu okien — Jak ich uniknąć?

22 października, 2024 - Dom i Ogród
TOP 7 najczęstszych błędów przy montażu okien — Jak ich uniknąć?

Właściwy montaż stolarki jest niezwykle ważny — błędy na tym etapie mogą sprawić, że nawet idealnie wykonane okna szybko stracą swą wartość użytkową. Jakie pomyłki mogą doprowadzić do takiej sytuacji? Prezentujemy siedem najczęściej popełnianych.

1. Błędne dobranie rozmiarów stolarki otworowej

Jednym z powszechnie spotykanych błędów jest nieprawidłowe dobranie rozmiarów okna. Najczęściej sytuacja taka ma miejsce wówczas, gdy właściciel domu lub mieszkania samodzielnie zdejmuje miarę (wbrew pozorom, nie jest to łatwe). Na szczęście obecnie zwykle to dostawcy stolarki otworowej dokonują pomiarów. Ofertę taką znajdziemy na przykład na stronie oknabochnia.pl, należącej do firmy Op Invest – Okna Drzwi Rolety Bramy, ul. Brzeska 47A, 32-700 Bochnia, Tel: 723 600 100. 

Dodajmy, że okna powinny być dopasowane jak najlepiej do otworów, w których się znajdą. Piszemy o tym, bo wiele osób stara się uzyskać oszczędności przez zamówienie typowej (tańszej) stolarki do ościeży o niestandardowych wymiarach. Niestety, rodzi to wiele problemów: gdy okna okażą się zbyt duże w stosunku do otworu, zabraknie w nim miejsca na izolację, jeżeli będą zbyt małe — efektem będzie nieestetyczny wygląd. W obu wypadkach należy również liczyć się ze zwiększonym ryzykiem zawilgocenia wnętrza.

2. Niewłaściwe przygotowanie otworów okiennych

Warto pamiętać, że okna powinny być montowane w odpowiednio przygotowanych otworach. Osoby, zainteresowane tym tematem, znajdą szczegółowe informacje w artykule „Szczelny montaż okien: Jak odpowiednio przygotować otwory okienne?”, opublikowanym w witrynie cenionego dostawcy stolarki budowlanej. Tu nadmienimy jedynie, że kluczowym zagadnieniem jest usunięcie z ościeży niepowiązanych z nią fragmentów muru (drobnych odłamków gruzu, pyłu). Prace te należy wykonać niezwykle dokładnie — w innym wypadku może dochodzić do przenikania wilgoci do wnętrza domu.

3. Złe wypoziomowanie okna

Rama okna ustawiana jest w czasie montażu w klinach (ułatwia to manipulowanie nią, zapewniając przy tym jej stabilność podczas wykonywania prac). Niestety, zdarza się, że ekipa montująca okno nie wykaże należytej staranności i dojdzie do przesunięcia. Konsekwencją może być zamontowanie stolarki pod nieodpowiednim kątem. To z kolei powoduje trudności w otwieraniu i zamykaniu skrzydeł oraz zmniejsza trwałość okien.

4. Zbyt mała ilość kotew i dybli

Jeszcze gorsze mogą być efekty zastosowania zbyt małej liczby łączników mechanicznych — okna, zamontowane w taki sposób, nie będą stabilne. Może to doprowadzić do:

W ekstremalnych sytuacjach — np. wówczas, gdy wszystkie kotwy zostaną zastąpione pianką montażową – okno może nawet wypaść z otworu, w którym je umieszczono.

5. Błędy przy uszczelnianiu okien

Okno powinno zostać w trakcie instalacji odpowiednio zaizolowane. Obecnie najczęściej stosuje się w tym celu tzw. montaż trójwarstwowy. Zakłada on użycie:

Niestety, zdarzają się ekipy, które wykorzystują w swej pracy jedynie piankę. Obniża to zdecydowanie walory izolacyjne okna (może prowadzić np. do powstawania mostków termicznych).

6. Zakryte odwodnienie profilu okien PCV

Błąd ten może wystąpić wówczas, gdy zamówiona zostanie wymiana stolarki, a parapet zewnętrzny znajduje się wyżej od wewnętrznego. Rozwiązaniem, które pozwala go uniknąć, jest zastosowanie poszerzenia systemowego. Niestety, nie wszystkie ekipy montażowe o tym wiedzą.

7. Zła koordynacja prac przy montażu okien

Warto pamiętać, że montaż okien we wznoszonym budynku powinien nastąpić w odpowiednim momencie: po wymurowaniu ścian i pokryciu dachu, a przed wykonaniem ociepleń i otynkowaniem przegród zewnętrznych. Prace instalacyjne tego typu należy więc zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem i uzgodnić ich harmonogram z pozostałymi ekipami. Jeżeli tego nie zrobimy, może okazać się, że stolarka przez dłuższy czas będzie magazynowana na placu budowy. Sytuacja taka może doprowadzić do jej uszkodzenia.

Jak uniknąć błędów przy montażu okien?

Aby uniknąć większości opisanych wyżej błędów, wystarczy dokładnie kontrolować pracę ekipy montażowej. Jeżeli nie mamy na to czasu — lub odpowiedniej wiedzy — powinniśmy sprawdzić przy odbiorze, chociaż:

Warto też pamiętać, że wszelkie prace budowlane objęte są rękojmią — ekipa, która popełni błędy w ich trakcie, powinna więc bezpłatnie je naprawić.