Menu

Zabezpieczanie i konserwacja desek elewacyjnych – Najlepsze porady i praktyki

22 stycznia, 2024 - Dom i Ogród, Nieruchomości
Zabezpieczanie i konserwacja desek elewacyjnych – Najlepsze porady i praktyki

Walory dekoracyjne desek elewacyjnych powodują, że wiele osób decyduje się na wykończenie fasady domostwa właśnie nimi. Warto jednak pamiętać, że aby utrzymać piękno drewna na dłużej, należy zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie i konserwację.

Co zagraża deskom elewacyjnym?

Jak czytamy w artykule „Drewniane elewacje domów – dlaczego warto w nie zainwestować? Jakie drewno wybrać?”, materiał drzewny, używany w charakterze okładziny fasad, charakteryzuje się zwykle wysoką trwałością. Niestety, nie oznacza to wcale, że decydując się na jego zakup, możemy zapomnieć o pracach zabezpieczających i konserwacyjnych. Deskom elewacyjnym zagrażają bowiem:

Aby uchronić drewno przed utratą estetyki i walorów użytkowych, należy więc zastosować odpowiednie środki zaradcze.

Jak uchronić deski elewacyjne przed zniszczeniem?

Wśród preparatów, stosowanych do zabezpieczania desek elewacyjnych, specjaliści wymieniają najczęściej:

Wybór konkretnego środka powinien być uzależniony od efektu, jaki chcemy osiągnąć – przykładowo autorzy tekstu „Deski elewacyjne — jakie wybrać na elewację budynku? Poradnik” zalecają, by do zmiany koloru używać farb i lakierów. Świetne rezultaty może dać również zastosowanie lazury, która znakomicie barwi drewno, uwidacznia jego strukturę, a przy okazji chroni powierzchnię desek elewacyjnych.

Jak dbać o deski elewacyjne?

Deski, pokryte już preparatem konserwującym, powinny być poddawane odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym. Zalicza się do nich:

Warto jest zainwestować w dobrej jakości deski elewacyjne – to dzięki jakości możemy mieć pewność, że dbałość o nie jest w pełni uzasadniona. Istnieją producenci, którzy oferują wysokiej jakości deski, a jest to między innymi sklep z drewnem KoraGil. Jego oferta widnieje pod tym adresem: https://www.koragil.pl/oferta/deski-elewacyjne/, KoraGil oferuje różnego rodzaju drewno, które charakteryzuje się trwałością na lata.

Kiedy należy pomyśleć o malowaniu elewacji drewnianej?

Częstotliwość malowania drewnianych powierzchni elewacyjnych powinna być ściśle powiązana z ich stanem. Zazwyczaj sygnałem, by przeprowadzić tego typu prace, jest szarzenie desek, szybsze niż kiedyś pojawianie się ognisk pleśni i porostów oraz wszelkie widoczne gołym okiem przetarcia, rysy i uszkodzenia, sięgające do warstwy surowego drewna. Wszystkie te zjawiska mogą wynikać z przenikania do wnętrza desek elewacyjnych wilgoci. Zapobiec może mu nałożenie nowych powłok impregnujących.

Jak powinny wyglądać przygotowania do renowacji drewnianej elewacji?

Pierwszym etapem robót powinno być usunięcie starych powłok malarskich. Do przeprowadzenia prac w tym zakresie można użyć szlifierki lub gruboziarnistego papieru ściernego. Ważne, by zadanie to wykonać dokładnie, odsłaniając surowe drewno (szczególnie gdy zależy nam na wydobyciu przy okazji rysunku słojów). W trakcie szlifowania należy też wyrównać rysy i uszkodzenia drewna. Kiedy już zakończymy te prace, powinniśmy zmatowić podłoże drobnoziarnistym papierem ściernym. Niekiedy, gdy skala zniszczeń będzie zbyt wielka, konieczna może być wymiana uszkodzonych elementów elewacji.

Jak przygotować nieuszkodzoną powłokę desek elewacyjnych do ponownego malowania?

Jeżeli powłoka jest w dobrym stanie, a nam nie zależy na wyeksponowaniu usłojenia drewna, nie musimy usuwać całej warstwy zabezpieczającej – wystarczy wówczas:

W każdej z omówionych tu sytuacji należy też zadbać o wypełnienie ubytków masą szpachlową do drewna.

Jak malować deski elewacyjne?

Samo malowanie desek elewacyjnych składa się zwykle z dwóch etapów. W pierwszym nakładamy na oczyszczoną powierzchnię impregnat, który zabezpieczy drewno przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. W drugim – malujemy powierzchnię wybraną bejcą, lakierobejcą lub lakierem. Nowoczesne preparaty, nakładane w ten sposób, mogą zabezpieczyć drewnianą powierzchnię nawet na kilka lat.