Przeglądając katalogi sklepów wnętrzarskich, meblowych, sklepów z firanami, panelami podłogowymi i innymi elementami wyposażenia wnętrz, niejednokrotnie natkniemy się na aranżację salonu, w której główną rolę odgrywa kominek. Kominek to istotny element wyposażenia nowoczesnego salonu. Największą popularnością cieszą się oczywiście kominki powstałe na bazie wkładu kominkowego, ale kominki wolnostojące również mają wielu zwolenników.
Nowoczesne kominki a piece wolnostojące
Budowa kominka to inwestycja, która powinna być dobrze przemyślana. Kominek nie może stanąć w dowolnie wskazanym miejscu, ponieważ wkład kominkowy, który jest sercem nowoczesnego kominka, musi przylegać do przewodów kominowych. Jeśli budynek jest nowy, prawdopodobnie wcześniej zaplanowano lokalizację kominka. Wówczas można go umieścić po środku ściany w salonie, w rogu pomieszczenia, na styku dwóch pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, a nawet przy wymurowanym pośrodku pokaźnym słupie. Problem pojawia się, gdy modernizujemy stary budynek. Brak dogodnego miejsca na montaż stalowego wkładu powoduje, że realizacja marzenia o posiadaniu kominka wisi na włosku. Poza tym wkład to jeszcze nie wszystko. Konieczne jest wykonanie obudowy kominkowej, która również może przyjąć spore wymiary.
Co w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kominki wolnostojące. Taki kominek może być umieszczony w dowolnym miejscu w salonie, ponieważ nie musi przylegać do ściany, ani posiadać obudowy wykonanej z użyciem kamienia, cegły, betonu czy innych materiałów budowalnych.
Piece kominkowe – co warto o nich wiedzieć?
Kominki wolnostojące mają wiele zalet, dlatego producent kominków, który oferuje przede wszystkim nowoczesne wkłady kominkowe, nie rezygnuje z produkcji takich urządzeń. Zapotrzebowanie na piece kominkowe nadal jest spore, ponieważ kominki wolnostojące to bardzo udane połącznie tradycji z nowoczesnością. Tego typu piece mają ciekawy wygląd, dzięki czemu stanowią istotny element dekoracyjny pomieszczenia, bez względu na to, czy jest to wnętrze urządzone w stylu klasycznym, rustykalnym, czy też nowoczesny budynek.
Warto dodać, że kominki wolnostojące, w przeciwieństwie do kominka powstałego na bazie wkładu, mogą spalać inne rodzaje paliwa, aniżeli drewno. Taki piec może być przystosowany do spalania pelletu, brykietu drzewnego, a nawet węgla.
Kominki wolnostojące – inne zalety rozwiązania
Jedną z największych zalet piecyków wolnostojących jest niska cena w stosunku do kominków tradycyjnych. Oszczędzamy chociażby na kosztach wykonania obudowy, ponieważ piec wolnostojący takowej nie wymaga. Poza tym jest łatwy w montażu i bezpieczny w użytkowaniu. Możemy ustawić go w wybranym przez siebie miejscu, a po latach użytkowania przestawić w inne. Piec nie wymaga skomplikowanej obsługi ani częstego mycia. Regularne usuwanie popiołu i stosowanie opału dobrej jakości zapewni bezawaryjną pracę przez długi czas. Pracę, podczas której użytkownika zaskoczy wysoka wydajność urządzenia.