Menu

Chemiczna metoda likwidacji chwastów w roślinach uprawnych

7 marca, 2023 - Blog
Chemiczna metoda likwidacji chwastów w roślinach uprawnych

Skuteczne uprawianie zbóż oraz pozostałych roślin oznacza konieczność zwrócenia uwagi na różnorodne kwestie.

Istotne jest zadbanie nie tylko o nawożenie i nawodnienie gleby, ale również o wiele innych spraw. Niestety roślinność uprawna wykazuje sporą podatność na różne zagrożenia. Sporym problemem i prawdziwą zmorą wielu rolników są chwasty. Pod tym hasłem kryją się rośliny nieuprawne pobierające z gleby sporą część wody i składników odżywczych przeznaczonych dla zbóż. Ich działanie może doprowadzić do osłabionego rozwoju i obumierania roślin uprawnych, a to z kolei prowadzi do znacznego zmniejszenia plonów.

Chemiczna metoda likwidacji chwastów w roślinach uprawnych

Herbicydy i ich wykorzystanie w zwalczaniu chwastów

Mówiąc o walce z problemem chwastów na polach nie należy zapominać o niezwykle przydatnych preparatach, którymi sa herbicydy. Takie preparaty wykorzystuje się jako opryski rozpylane nad polami. Działają one w sposób skuteczny i kompleksowy. Obecnie na rynku można znaleźć preparaty pobierane jednocześnie przez korzenie i liście chwastów. W ten sposób ich rozwój jest szybko hamowany i dochodzi do ich obumierania. Dzięki temu zboża i rośliny uprawne są chronione przed niechcianą konkurencją.

Rzecz jasna, herbicydy to produkty, które dzielą się na pewne podstawowe grupy. Jedna z nich obejmuje preparaty działające ogólnie. Potrafią one skuteczne zwalczać wszystkie rośliny z danego terenu. Stanowią one zagrożenie również dla uprawianych roślin, więc stosowane są jako likwidator chwastów jeszcze przed zasiewem, w ramach procesu przygotowania pól. Warto też pamiętać o selektywnych herbicydach zwalczających określone typy chwastów bez zagrożenia dla zbóż. Takie produkty można stosować również po zasiewie bez obaw o stan uprawianych roślin.

Obecnie w branży rolniczej dostępnych jest sporo preparatów i rozwiązań obejmujących skuteczną walkę ze szkodliwymi chwastami. Poza pojedynczymi produktami, oferowane są różne zestawy, takie jak między innymi https://innvigo.com/zestaw-ftr/. Obejmują one wiele preparatów do tworzenia efektywnych mieszanek. Ich rozpylenie w odpowiedniej ilości i proporcji nad polami sprawia, że zboża są efektywnie chronione przed wieloma negatywnymi czynnikami.