Menu

Parametry baterii i akumulatorów

24 stycznia, 2020 - Biznes
Parametry baterii i akumulatorów

Chociaż wszystkie baterie działają mniej więcej w ten sam sposób, różne rodzaje baterii mają różne funkcje. Jeśli chodzi o akumulatory, napięcie znane również jako napięcie nominalne ogniwa opisuje siłę elektryczną przy której wolne elektrony przemieszczają się od dodatniego końca akumulatora do ujemnego końca.

W akumulatorach o niższym napięciu prąd płynie wolniej przy mniejszej mocy z akumulatora niż w akumulatorze o wyższym napięciu większej mocy. Baterie w latarce mają zwykle napięcie 1,5 wolta. Jeśli jednak latarka korzysta z dwóch baterii w szeregu, te baterie lub ogniwa mają łączne napięcie 3 woltów. Akumulatory ołowiowo-kwasowe, takie jak stosowane w większości samochodów mają zwykle napięcie 2,0 wolta. Zwykle posiada on sześć ogniw połączonych szeregowo dlatego standardowe akumulatory samochodowe są 12-woltowe. Innym parametrem akumulatora jest jego pojemność. Pojemność ogniwa mierzy się w amperogodzinach, czyli liczbie godzin, przez które akumulator może dostarczyć określoną ilość prądu elektrycznego, zanim jego napięcie spadnie poniżej pewnego progu. Producenci baterii starają się dostarczać produkty jak najmniejsze. Przykładem są telefony komórkowe, gdzie dąży się do wyprodukowania jak najcieńszych, a także możliwie najlżejszych akumulatorów. Dodatkowo powinny one maksymalnie długo zasilać dane urządzenie.

Możemy wyobrazić sobie baterię drona, który musi wykonać dodatkową pracę związaną z przenoszeniem baterii. Jeżeli bateria była by lżejsza dron, mógłby utrzymywać się w powietrzu przez dłuższy czas. W niektórych urządzaniach spotkamy także akumulatory niklowo-wodorkowe (Ni-MH), mogą być stosowane wszędzie tam gdzie potrzeba dużej wytrzymałości i trwałości. Przykładowo akumulatory nimh mogą zasilać elektronarzędzia, mogą być także stosowane w maszynach w bardzo wysokiej, lub wyjątkowo niskiej temperaturze, czy w praktyce wszędzie tam gdzie wykorzystujemy urządzenia na zewnątrz. Mogą zasilać urządzania alarmowe, czy też pomiarowe, stosowane są tam gdzie popularne akumulatory litowo-jonowe nie spełniały by swoich zadań.