Menu

Szerokie możliwości zastosowania drukarek 3D

20 marca, 2020 - Biznes
Szerokie możliwości zastosowania drukarek 3D

Druk 3D wydaje się być rewolucją w wielu dziedzinach gospodarki. Kluczem do sukcesy będzie z pewnością stałe obniżanie kosztów i ulepszanie technologii.

Nie bez znaczenia jest również możliwość produkcji bardzo dużych drukarek, obecnie za pomocą największych drukarek można stworzyć nawet kadłub jachtu. W znacznym stopni obniża to koszty produkcji, jak również czas wyprodukowania gotowej łodzi. Dla firmy jest to także możliwość wyeliminowania łańcucha dostawców. Produkty otrzymane z drukarek 3D można drukować na bieżąco w miarę zapotrzebowania, więc pozwoli to także oszczędzać powierzchnie magazynowe. Pozwoli także rozpocząć prowadzenie działalności w wielu gałęziach gospodarki bez konieczności posiadania wielu maszyn produkcyjnych. Z pewnością jest to szansa na ominięcie wielu zastrzeżonych patentów. Kiedyś drukarki 3D były wykorzystywane przykładowo do drukowania prototypów, dziś umożliwiają od razu produkcje seryjną, bez potrzeby opracowywania kosztownych procesów produkcyjnych. Starsze technologie produkcyjne wykorzystywały takie techniki jak piłowanie, frezowanie, czy cięcie woda w celu uzyskania określonych kształtów. Powstawało wówczas wiele odpadów produkcyjnych.

Obecnie w przypadku druku 3D, wykorzystana jest taka ilość materiału jaki jest potrzebny, czasem potrzebne będą także dodatkowe wsporniki, tak aby drukowany przedmiot się nie przewracał.

Coraz więcej firm oferuje druk 3D na zamówienie, dzięki czemu tego rodzaju usługi są coraz bardziej powszechne. Każdy projekt przeznaczony do druku musi być dokładnie opracowany za pomocą oprogramowania typu CAD, następnie projekt przesyłany jest do drukarki. Obecnie drukarki 3D wykorzystuje się w bardzo wielu branżach, najczęściej tam gdzie potrzeba małych specjalistycznych przedmiotów. Znajdują przykładowo zastosowanie w medycynie, można tworzyć implanty dostosowane indywidualnie dla każdego pacjenta. Dzięki temu także znacznie skraca się czas oczekiwania. Mogą posłużyć także do drukowania nietypowych części do specjalistycznych maszyn.