Popularność narzędzi akumulatorowych nieustannie rośnie. Wpływ na taki stan rzeczy ma zarówno ich wysoka wydajność, jak i wygoda użytkowania. Jakie typy tego sprzętu mogą nam się przydać? I na co warto zwrócić uwagę podczas jego zakupu?
Z czego wynika popularność narzędzi akumulatorowych?
Najważniejszym atutem narzędzi akumulatorowych jest mobilność, jaką zapewniają — osoba, która z nich korzysta, ma pełną swobodę ruchów, nie ogranicza jej bowiem ani zasięg kabla, ani dostępność gniazdek elektrycznych. W praktyce narzędzia o takim zasilaniu mogą być więc wykorzystywane nie tylko podczas prac w domu, lecz również w trakcie majsterkowania na działce czy w ogródku. Atutem tego rozwiązania jest również duża różnorodność dostępnego sprzętu. Świetnym jej przykładem może być oferta, prezentowana na stronie przedsiębiorstwa AKU Tools – narzędzia budowlane dla sklepów i firm, jednego z liderów tej branży.
Co oczywiste, szeroki wybór pozwala łatwo dobrać model nabywanego urządzenia do konkretnych potrzeb. Dodajmy, że narzędzia akumulatorowe są też bezpieczniejsze w użytkowaniu od sprzętu zasilanego z sieci — korzystając z nich, mamy pewność, że nie potkniemy się o rozłożony na podłodze kabel.
Jakie elektronarzędzia warto kupić?
Zestaw narzędzi, jaki skompletujemy, powinien odpowiadać rodzajowi wykonywanych przez nas zwykle prac. W praktyce:
- Jeżeli majsterkujemy jedynie od czasu do czasu, powinniśmy postawić na sprzęt uniwersalny, taki jak wiertarko-wkrętarka, pilarka tarczowa czy szlifierka kątowa.
- Jeżeli zależy nam na łatwym utrzymaniu porządku wokół domu, możemy zakupić elektronarzędzia, które pomogą nam w związanych z tym pracach. Świetnym wyborem będzie w tym wypadku myjka ciśnieniowa lub elektryczne nożyce do żywopłotu.
- Jeżeli planujemy własnoręcznie wykonać remont, potrzebne będą nam specjalistyczne rozwiązania, które pozwolą na sprawne przeprowadzenie założonych prac. Na przykład podczas układania płytek przydać może nam się jeden z systemów, opisanych w artykule https://www.akutools.pl/blog/systemy-poziomowania-plytek-jakie-sa-rodzaje-zobacz-porownanie, a służących do poziomowania. W omawianej sytuacji warto mieć też pod ręką narzędzia do cięcia glazury i gresu.
Wiele osób wykorzystywać będzie również elektronarzędzia w swojej pracy — w takiej sytuacji warto postawić na sprzęt jak najlepiej dostosowany do jej specyfiki.
Jaki akumulator do elektronarzędzi wybrać?
Elektronarzędzia akumulatorowe mogą być zasilane z ogniw o różnych parametrach. Podczas zakupów tego sprzętu należy więc zwrócić uwagę na:
- Typ akumulatora. Najpopularniejszym rozwiązaniem są obecnie ogniwa litowo-jonowe (Li-Ion). Wyróżniają się one stosunkowo wysoką pojemnością oraz żywotnością.
- Napięcie akumulatora. Parametr ten rzutuje na moc i wydajność zasilanego narzędzia.
- Pojemność akumulatora. Im jest ona wyższa, tym dłuższy będzie okres pracy urządzenia na jednym ładowaniu.
Należy też uwzględnić fakt, że na rynku funkcjonują obecnie różne systemy bateryjne. W trakcie rozmów ze sprzedawcą warto więc upewnić się, że dane urządzenie może być zasilane za pomocą akumulatorów, które już posiadamy (w innym wypadku konieczne będzie nabycie nowych).
Na co zwrócić uwagę przy wyborze elektronarzędzi akumulatorowych?
Oczywiście parametry akumulatora nie są jedyną kwestią, jaką trzeba uwzględnić przy zakupie elektronarzędzi. Warto również zwrócić uwagę na:
- Typ silnika. Obecnie coraz popularniejszy jest sprzęt z silnikami bezszczotkowymi. Charakteryzuje się on wysoką wydajnością i trwałością, jego zakup może być więc rozwiązaniem niezwykle opłacalnym.
- Ergonomię urządzeń. Jest ona ważna zwłaszcza wówczas, gdy z elektronarzędzi korzystać będziemy często i przez długi czas.
- Zastosowane udogodnienia. Na rynku dostępne są m.in. elektronarzędzia wyposażone w zaawansowane układy do zarządzania energią, oświetlenie LED lub systemy regulacji momentu obrotowego. Wybór konkretnego rozwiązania powinien być w tym wypadku uzależniony od naszych faktycznych potrzeb.
Ważną kwestią jest również trwałość elektronarzędzi. Oczywiście nie można jej z góry przewidzieć, jednak istotną wskazówką jest okres udzielanej przez producenta gwarancji — im jest on dłuższy, tym lepsza jest zwykle jakość sprzętu.