Menu

Jak turbosprężarka wpływa na działanie silnika?

15 marca, 2020 - Blog
Jak turbosprężarka wpływa na działanie silnika?

Zastosowanie sprężarki w silniki z pewnością podnieście znacznie jego osiągi, wykorzystywane często w autach sportowych, są coraz popularniejsze w mniejszych silnikach. W silnikach tłokowych wolnossących gazy wlotowe są wciągane do silnika spowodowaną suwem tłoka w dół, podobnie do tego, jak ciecz jest wciągana do strzykawki.

Głównym celem turbosprężarki jest poprawa wydajności silnika poprzez zwiększenie gęstości gazu wlotowego czyli powietrza, co pozwala na zwiększenie mocy silnika. Turbosprężarki zasysa powietrze z otoczenia i spręża je, zanim wejdzie do kolektora dolotowego pod zwiększonym ciśnieniem. Powoduje to, że większa ilość powietrza dostaje się do cylindrów przy każdym suwie tłoka. Moc potrzebna do uruchomienia sprężarki odśrodkowej pochodzi z energii kinetycznej spalin silnika. Turbosprężarka składa się z dwóch głównych części turbiny i sprężarki. Gdy silnik spala paliwo, uwalniane przez niego gazy spalinowe są spychane pod wysokim ciśnieniem do ślimaka w celu wprawienia ruchu turbiny. Turbina obraca się z bardzo dużymi prędkościami nawet 200 000 obr / min.

Ponieważ turbosprężarka działa z bardzo dużymi prędkościami i pod ogromnym ciśnieniem, wytwarza wówczas duże ilości ciepła. Trzeba jednak schłodzić wydostające się z niego gorące powietrze, turbosprężarka zwykle posiada chłodnicę powietrza.

Bowiem powietrze nie powinno dostawać się do komory silnika rozgrzane, dlatego też musi zostać przepuszczone przez chłodnicę. Należy także chłodzić olej w sprężarce, która bardzo szybko się obracając rozgrzewa wszystkie swoje części, łożyska czy łopatki wirnika. Samochody z turbodoładowaniem są w rzeczywistości lepsze niż standardowe pojazdów benzynowych, ponieważ zużywają mniej paliwa i spalają olej w bardziej czysty sposób, mieszanka jest lepiej spalana. Turbosprężarki umożliwiają silnikowi uzyskanie większego momentu obrotowego w niższym zakresie obrotów, co daje pojazdowi przewagę podczas jazdy nad samochodami wyposażonymi w silniki wolnossące. W razie problemów warto odwiedzić serwis turbosprężarek, aby uniknąć problemów, czasem może yć to uszkodzenie łopat wirnika, tym problemem należy zająć się niezwłocznie, aby nie doprowadzić do większych uszkodzeń.