W każdym mieście znajdziemy oświetlenie ulic i chodników, podobnie w różnych parkach i miejscach publicznych po zmroku zapalane są różnego rodzaju latarnie.
Kluczem do prawidłowego zaplanowania oświetlenia miejsc w przestrzeni publicznej jest odniesienie oświetlenia do wieczornych funkcji danej przestrzeni. W szerszym ujęciu oświetlenie uliczne odpowiada za bezpieczeństwo. W parkach i ogrodach oświetlenie wygląda nieco inaczej, wówczas będzie można podświetlić różne detal. Mogą być to lampy podkreślające drzewa, krzewy, ale także fontanny i pomniki. Ważne jest przykładowo oświetlenie przystanków transportu publicznego, wówczas mieszkańcy czują się bezpieczniej, gdy przystanki autobusowe, kolejowe lub tramwajowe są dobrze oświetlone. Oświetlenie również zwraca uwagę i zachęca do korzystania z takich udogodnień. W przestrzeniach publicznych ważne jest oświetlenie wokół wejść do budynków zwłaszcza przy drzwiach do budynków mieszkalnych.
Przyczynia się do bezpieczeństwa dzielnicy nawet bardziej niż wykorzystanie oświetlenia działające we wszystkich kierunkach.
W przypadku budynków wykorzystuje się także oświetlenie wejść, łuków, gzymsów, kolumn. Istnieją różne rodzaje światła, kiedyś można było spotkać oświetlenie wykorzystujące sód. Czasem źródło światła używane w miejskich oprawach ulicznych, rzuca żółtawo-pomarańczową poświatę, która powoduje słabe odwzorowanie kolorów. Może być także wykorzystywane światło o barwie białej, które zapewnia lepszą przejrzystość wizualną, poprawia widoczność drogi kierowcom i wymaga mniejszej mocy przy takiej samej postrzeganej widoczności. Na jakość światła wpływa również ilość światła a dokładniej zależność między jasnością światła a odległością od niego. Wiele lamp ulicznych jest umiejscowionych dość wysoko, dlatego też żarówki muszą posiadać odpowiednią moc. Przy naszych domach stosuje się inne rodzaje oświetlenia produkowanego przez takie firmy jak Promar – Lampy ogrodowe mają za zadanie podkreślenie uroku naszego ogrodu, ale także lampy tego rodzaju doświetlają budynek.