Producenci kukurydzy są zaniepokojeni wzrostem liczby szkodników w kukurydzy. Kukurydzy zagrażają larwy wielu różnych insektów, wbijają się w łodygę młodej rośliny kukurydzy, łodyga zostaje wydrążona i załamana.
W przypadku silnego porażenia możliwe są straty wydajności nawet do 50 procent. W miejscu żerowania insektów mogą pojawić się także grzyby, przez co straty będą jeszcze większe. Zwalczanie chwastów w uprawie kukurydzy ma ogromne znaczenie dla generowania wysokich plonów. Aby herbicydy były w pełni skuteczne, ważne jest dostosowanie strategii stosowania herbicydów do warunków na polu. W czasie suchej należy stosować więcej składników, jeśli gleba jest dobrze zaopatrzona w wodę czy też zapowiadane są opady, korzystne są herbicydy które możemy stosować do gleby a nie na liście roślin.
Herbicydy w glebie działają poprzez korzenie lub przez hipokotyl, muszą być doprowadzane do roślin przez wodę. Wielkość opadów i wilgotność gleby mogą mieć także wpływ na stosowanie ilości środków w czasie ich rozcieńczania.
Oprócz pogody bardzo ważny jest również poziom rozwoju chwastów i roślin uprawnych. Można stosować różne opryski w różnych fazach rozwoju, przykładowo zanim chwasty wzejdą można stosować środki chwastobójcze doglebowe, które będą działały na nasiona chwastów, hamując skutecznie ich rozwój w pierwszej fazie. Herbicydy o silniejszym lub trwałym działaniu na glebę nie powinny być wybierane na późniejszy termin stosowania, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia lub niepowodzenia posiewu. Każdy rodzaj środkach ochrony roślin będzie posiadał dokładną instrukcję co do faz rozwoju rośliny, ilości środków, oraz przeciwwskazań. Czasem chwasty w kukurydzy mogą być trudne do usunięcia, wówczas można powtórzyć opryski, zwłaszcza, jeżeli warunki w których robiliśmy opryski były niesprzyjające. Rolnicy mogą wybierać spośród szerokiej gamy środków i metod ochrony upraw kukurydzy. Na rynku znajdziemy środki ochrony roślin wielu różnych firm, należy sprawdzić ich skład, i sposoby stosowania.