Menu

Czy transkrypcja może być dowodem w sprawie rozwodowej?

24 listopada, 2024 - Biznes, Blog
Czy transkrypcja może być dowodem w sprawie rozwodowej?

Materiały audio i wideo są bardzo często formą dowodów w różnych sprawach sądowych. Mogą one być wykorzystywane w sprawach karnych zarówno przez oskarżycieli jak i obrońców. Podobnie sprawa wygląda przy sprawach cywilnych. Bardzo często są one języczkiem u wagi przy sprawach rozwodowych. By jednak pełniły one swoją funkcję najlepiej, istotne jest przygotowanie stosownej transkrypcji. Na czym polega przygotowanie transkrypcji i czemu jest ona tak ważna? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym są transkrypcje?

Materiały audio i wideo są bardzo dobrymi nośnikami informacji, jednak trzeba brać pod uwagę ograniczenia wynikające z ich używania. Szczególnie istotne jest to przy sprawach sądowych, gdzie istotne jest dokładne zrozumienie wszystkich treści. Z tego też powodu wykonywane są transkrypcje, czyli pisemna forma wszystkich treści występujących w materiałach audio i wideo. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule „Czym jest transkrypcja nagrania?”, który przybliża wszystkie kwestie techniczne związane z przygotowaniem transkrypcji. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i zależy od rodzaju przeprowadzonej transkrypcji.

Jakie rodzaje transkrypcji są wykonywane?

Większość profesjonalistów zajmujących się przygotowywaniem transkrypcji, wykonać je może na dwa sposoby.

Transkrypcja nagrania

Czemu transkrypcja jest przydatna przy rozwodzie?

Podczas sprawy rozwodowej Sąd podejmuje decyzje na podstawie wyjaśnień stron oraz przedstawionego materiału dowodowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w materiale dowodowym znajdowały się materiały audio i wideo, jednak ich wadą jest brak możliwości podkreślenia konkretnych momentów, uważanych za szczególnie istotne przez stronę wnoszącą dowód. Transkrypcja umożliwia bezpośrednie wskazanie fragmentów, mogących mieć szczególne znaczenie dla sprawy. Przy zastosowaniu transkrypcji pełnej, pozostawia się kontekst wypowiedzi oraz umożliwia się łatwe wywnioskowanie emocji panujących w konkretnych fragmentach. Szczególnie wartościowym materiałem dowodowym jest połączenie materiału audio lub wideo z pełną transkrypcją. 

Czy sąd zawsze akceptuje transkrypcję jako dowód w sprawie?

Nie można nigdy zakładać, że sąd automatycznie przyjmie transkrypcję jako dowód w sprawie. To sędzia decyduje, czy będzie ona dowodem rzetelnym i niepodważalnym. By zwiększyć szanse na zaakceptowanie tej formy materiału dowodowego, warto poza samą transkrypcją dołączyć również nagranie, z którego ona powstała. Warto zadbać o to, by była ona w pełni profesjonalna i skorzystać z usług firmy cieszącej się dobrą renomą na rynku.