Menu

Jak uchronić się przed utratą prawa jazdy?

12 lutego, 2020 - Blog
Jak uchronić się przed utratą prawa jazdy?

Jeśli chcemy się uchronić przed utratą prawa jazdy, a wcześniej zdarzyło nam się wypić przysłowiową lampkę wina i trafiliśmy na kontrolę drogową, to musimy wykazać się sprytem oraz opanowaniem. Nie chodzi o to, aby zachęcać kogoś do jawnego łamania prawa, ale istnieją sytuacje, w których to, nie łamiemy go, a mimo to policja stara się nam wmówić, że jest odwrotnie. Jeśli chcemy uniknąć problemów, powinniśmy wiedzieć, jak jest dopuszczalna ilość alkoholu w trakcie jazdy samochodem. Jeśli kierowca ma maksymalnie 0,09 mg alkoholu w wydychanym powietrzu, co wynosi około 0,19 promila już po przeliczeniu, daje nam utrzymanie dopuszczalnej normy. Ogólnie, jeśli poziom w wydychanym powietrzu wynosi 0,10 mg alkoholu, to nie przekracza to nadal 0,2 promila. Oznacza to, że nie popełniamy przestępstwa, a nawet wykroczenia, jest to poziom, który pozwala nam swobodnie odjechać z miejsca kontroli, bez dodatkowych konsekwencji prawnych. Inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy kierujący jest poddany kilku testom i w każdym pomiar jest wyższy niż pierwsze poprzednie.

Ponowny egzamin za jazdę po alkoholu info: https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/ponowny-egzamin-na-prawo-jazdy-po-alkoholu/

Jeśli spożyliśmy alkohol

Wówczas wygląda na to, że do spożycia alkoholu doszło w niedługim czasie, zanim to kierowca jeszcze wsiadł do samochodu. Wtedy policja może faktycznie udowodnić nam wykroczenie, ale będzie to nadal wykroczenie, za które będziemy zmuszeni odpowiedzieć zgodnie z literą prawa. W przypadku badań alkomatem zawsze liczy się najwyższy pomiar stężenia alkoholu i to właśnie on jest głównym pomiarem. Jeśli posiadamy więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi, to możemy utracić prawo jazdy samochodem nawet do 15 lat włącznie. Mówimy tu już o maksymalnym wymiarze kary, jaki grozi kierowcy, jeśli wsiądzie w takim stanie za kierownicę. Warto zwrócić uwagę, że taki kierowca jest odurzony taką dawką alkoholu, że nie jest w stanie odpowiedzialnie prowadzić pojazdu mechanicznego, co wiąże się z dużym ryzykiem wypadku drogowego. W takich sytuacjach to nawet adwokat może nam nie pomóc. W ostateczności może to jedynie przełożyć się na niższy wyrok skazujący, ale mimo to nie unikniemy kary.

Każdy z nas zapłaci za swoje winy

Konsekwencja naszych czynów będzie miała swoje odbicie w naszym dalszym życiu. Możemy mieć naprawdę dużo problemów, a co więcej w poważniejszych sprawach, prowadzenie pod wpływem alkoholu, może się dla nas skończyć więzieniem. Z alkoholem nie ma żartów, nie powinniśmy poddawać się iluzji, że jesteśmy w stanie prowadzić samochód w momencie, gdy wypijemy kilka piwek. Taka brawura z naszej strony skończy się bardzo szybkim zatrzymaniem i nie będziemy mogli wytłumaczyć się z naszej głupoty. Sądy bardzo często surowo karzą osoby, które prowadziły samochód pod wpływem alkoholu. Jeśli nie będziemy uważać, to bardzo szybko dołączymy do takiego niechlubnego grona ludzi. Jeśli sąd zatrzymuje nam w związku z wszystkim dokumenty, to musimy wiedzieć, że czas liczony od momentu zatrzymania dokumentów wlicza się również do czasu związanego z zakazem prowadzenia samochodów. W ten sposób nasza kara wydłuża się i możemy mieć tylko pretensje do siebie samych, że popełniliśmy taki poważny błąd.