Menu

Listwy przysufitowe – ciekawa dekoracja wnętrza

16 lutego, 2019 - Handel
Listwy przysufitowe – ciekawa dekoracja wnętrza

Urządzanie wnętrz to jeden z najprzyjemniejszych etapów budowy lub remontu domu. Kiedy mury już są gotowe, instalacje też, możemy przejść do wymyślania w jakim stylu chcemy urządzić nasze wnętrza. Zanim będziemy mogli wybrać kolory ścian, przyjdzie czas na gładzie, wyrównanie powierzchni ścian i sufitów, a także o zadbanie o ładne połączenie między nimi. Dawniej dosyć popularne były sztukaterie – stylowe listwy przysufitowe maskujące połączenie między sufitem a ścianą. W dzisiejszych czasach powracają one do łask w nowej odsłonie, z nowymi zastosowaniami w i nowoczesnych wzorach. Zatem przyjrzyjmy się sztukaterii klasycznej i nowoczesnej nieco bliżej.

Do czego można wykorzystać listwy przysufitowe?

Listwy przysufitowe to montowane pod sufitem dodatkowe elementy dekoracyjne, które nadają wyjątkowy charakter całemu wnętrzu. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór wzorów. Zastosowanie klasycznych kształtów nada pomieszczeniu nieco tradycyjny, „zamkowy” charakter, i świetnie skomponuje się ze starymi ramami obrazów na ścianach czy meblami – antykami. Stosując listwy nowoczesne, o prostych, liniowych kształtach nadamy pomieszczeniu dizajnerski charakter. Będą się one dobrze komponowały z nowoczesnymi, prostymi i lekkimi wizualnie meblami. Listwy idealnie maskują połączenie między sufitem a ścianą, świetnie sprawdzą się w starszym budownictwie, gdzie nie mamy wpływu na jakość ścian.

Zalety listew przysufitowych

Najważniejszą zaletą tych listew jest fakt, że są one fabrycznie białe, przystosowane do pomalowania na dowolny kolor farbami na bazie rozpuszczalnika wodnego. Dzięki temu możemy je idealnie dopasować do reszty pomieszczenia. Listwy przysufitowe wykonane są z pianki poliuretanowej o wysokiej gęstości, są odporne na wilgoć, oraz wytrzymałe na naciski mechaniczne. Stosując tego typu listwy dekoracyjne otrzymujemy jeszcze jedną ważną korzyść, oprócz oczywiście efektownego wystroju pomieszczenia. Otóż, przy użyciu profili o szerszym przekroju, na suficie tworzy się tzw „komora powietrzna”, czyli zamknięta przestrzeń, będąca dodatkową warstwą izolacyjną. Tak powstała komora redukuje mostki termiczne, a więc zmniejsza straty ciepła, co jest istotne zwłaszcza zimą.

Jak montować listwy przysufitowe?

Montaż listew jest bardzo łatwy. Przyklejamy je specjalnym klejem na sufit i ścianę pamiętając o pozostawieniu szczelin dylatacyjnych o szerokości 1-2mm pomiędzy poszczególnymi listwami. Szczeliny te wypełniamy masą elastyczną, dzięki czemu mamy pewność, że nic nie popęka na łączeniach, a efekt końcowy będzie oszałamiający.