Menu

Najlepszy materiał na maseczki

9 czerwca, 2020 - Biznes
Najlepszy materiał na maseczki

Obecnie w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w celu ograniczenia transmisji wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Ceny maseczek jednorazowych poszybowały w górę do niesamowicie wysokich kwot, w związku z czym coraz więcej osób decyduje się na samodzielne szycie maseczek.

Czy warto uszyć własną maseczkę?

Jest to zdecydowanie bardzo opłacalna kwestia. Pozwala na znaczną oszczędność pieniędzy przy niedużym nakładzie pracy. Osoby o dużym zapale mogą nawet wspomóc takimi maseczkami sąsiadów czy okoliczne ośrodki zdrowia, domy pomocy społecznej i inne miejsca, w których taka ochrona jest konieczna.

Uszycie wielorazowej maseczki materiałowej nie jest skomplikowane, a pozwala na dużą ochronę. Jeśli nie planujesz w okresie letnim nosić na twarzy arafatki – warto zaopatrzyć się w taką samodzielnie uszytą maseczkę. To nie tylko praktyczny, niezbędny przedmiot, ale również świetna zabawa i duża satysfakcja z samodzielnego wykonania maseczki.

Co się przyda, aby stworzyć maseczkę?

Niezbędny jest oczywiście materiał na maseczki. O tym, na jaki się zdecydować – w dalszej części tekstu. Na ten moment niech wystarczy ustalenie, że potrzebna jest tkanina do wykonania maseczki. Oprócz niej należy wyposażyć się również w igłę, nici, maszynę do szycia (choć nie jest konieczna, znacznie ułatwia pracę), nożyczki i gumki (do mocowania maseczki na uszach).

Materiał na maseczki – jaki wybrać?

Dobrym pomysłem jest wybór materiału wykonanego ze 100% bawełny, o gramaturze około 100-150 g. Jest to tak zwana bawełna pościelowa, która zapewnia dobre krycie i zmniejszenie rozprzestrzeniania się zakażeń drogą kropelkową.

Dobrej jakości bawełna zapewnia optymalny przepływ powietrza, który nie utrudnia w znacznym stopniu oddychania. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dobrej ochrony bez dyskomfortu.

Gramatura bawełny ma znaczenie między innymi ze względu na możliwość jej prania w wysokich temperaturach. Aby odkazić maseczkę, należy wyprać ją w temperaturze minimum 60 stopni i wyprasować, ewentualnie – odkazić w piekarniku. Materiał, z którego wykonana zostanie maseczka, powinien być odporny na uszkodzenia wynikające z takich działań.

Jak odkażać maseczkę?

Aby zapewnić sobie dobrą trwałość maseczki, a także bezpieczeństwo, należy pamiętać aby:

– prać maseczkę w temperaturze 60 stopni lub wyższej,

– prasować ją przy użyciu maksymalnej temperatury żelazka (dla optymalnej dezynfekcji),

– nie stosować wybielaczy! Chlor niszczy bawełnę.

Odpowiednio zdezynfekowana maseczka z wysokiej jakości bawełny z pewnością posłuży przez długi czas.