Filtr przepływowy do wody to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia w każdym domu czy budynku. To zdecydowanie jeden z najskuteczniejszych sposobów na poprawę jakości wody w punkcie jej poboru. Co warto wiedzieć na temat filtrów przepływowych oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Filtry przepływowe- po co są stosowane?
Filtry przepływowe do wody stanowią jedne z lepszych rozwiązań, dla osób które chcą cieszyć się lepszym smakiem, zabarwieniem czy zapachem wody. Filtr przepływowy stanowi zabezpieczenie dla instalacji przed zanieczyszczeniami mechanicznymi. Pochodzą one najczęściej z nieszczelnych magistrali bądź są też zanieczyszczeniami wtórnymi ze starych rurociągów.
Filtry przepływowe do wody montowane są na głównym przyłączu wody, za licznikiem. Jednocześnie muszą być one umieszczane przed rozdzieleniem na dalsze części w domu. Takie rozwiązanie to najlepszy wybór, który pozwoli kompleksowo nas zabezpieczyć. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów filtrów, które różnią się pod wieloma względami- budową, materiałem, a także ich przeznaczeniem.
Rodzaje filtrów przepływowych
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów filtrów przepływowych, które różnią się od siebie pod wieloma względami.
Filtry mechaniczne- mają za zadanie zatrzymywać cząstki stałe, rdzę, zawiesiny czy kawałki kamienia kotłowego. Taki filtr ma chronić następne urządzenia przed przedostaniem się tych substancji,
Filtry węglowe- w głównej mierze służą do pochłaniania chloru oraz jego pochodnych. Pomagają one w znacznym stopniu polepszyć smak, zapach oraz kolor wody. W filtrach węglowych zastosowano węgiel aktywny jako wypełnienie,
Filtry zmiękczające- są one stosowane do oczyszczania wody ze związków wapnia oraz magnez, przez które to woda jest twarda,
Filtry do odwróconego zjawiska osmozy- ich zadaniem jest usunięcie z wody praktycznie wszelkich minerałów, soli, metali ciężkich oraz zanieczyszczeń organicznych.
Jakimi parametrami kierować się podczas wyboru?
Wybór filtra przepływowego nie jest wcale prostym zadaniem. Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę szereg istotnych aspektów takich jak:
wydajność
rozmiar przyłącza
rozmiary
temperatura pracy
żywotność filtrów
maksymalne ciśnienie pracy oraz ciśnienie uderzeniowe
Wydajność
Kwestia wydajności jest w dużej mierze zależna od potrzeb domowników. Na rynku znajdziemy filtry przeznaczone dla 2-6 osób. Szczególnie dużą wydajnością odznaczają się filtry węglowe, których przepustowość to 100-200 litrów na godzinę. Będzie to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla dużej rodziny, zapewniając nieprzerwany dostęp do czystej wody.
Rozmiary
Sam rozmiar filtra przepływowego będzie dość mocno uzależniony od miejsca, w którym będzie się znajdować. Jeśli będzie on zamontowany w piwnicy czy innym miejscu o mało istotnym dostępie, wówczas rozmiar będzie bez znaczenia. W przypadku takich miejsc jak kuchnia, istotne jest by był on niewielki, a jednocześnie wystarczająco wydajny.
Warto także pamiętać o rozmiarze przyłącza, które musi pokrywać się z rozmiarem rurek. Przeważnie jest to 1/8, 1/4 bądź 1/2 cala.
Żywotność
Żywotność filtra będzie uzależniona w dużej mierze od rodzaju wkładu. Dla modeli węglowych jest to okres około 2-4 miesięcy. Decydując się zaś na membrany osmotyczne możemy liczyć nawet na pracę przez 3-5 lat.